Elektrownie atomowe

Dzisiaj mija 25-a rocznica katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu, więc bardzo dobry powód aby napisać kilka słów o pomyśle postawienia elektrowni atomowych w Polsce.

w 1986 miałem zaledwie kilka lat, więc nie pamiętam co się działo i chyba dobrze bo jak lata później przeczytałem o tym dlaczego to się stało, co i  jak ówczesne władze robiły, to zbladłem. Ale jak widać po wydarzeniach w Japonii, nawet w kraju gdzie ludzie nie mają sowieckiej mentalności, czy podejścia, ktoś może pójść na łatwiznę i zbudować elektrownie bliżej brzegu niż dalej.

Nie mam nic przeciwko samym elektrowniom atomowym – są złem koniecznym, zwłaszcza w ostatnich latach dzięki ekofanatykom i ich „kwotom emisji CO2”. Nie martwię się też że jakiś osobnik w turbanie wleci w takową samolotem (byłe ZSRR „zgubiło” wystarczająco dużo atomówek, żeby był łatwiejszy sposób na radioaktywną broń masowego rażenia, że o „brudnej bombie” z np. sprzętu do naświetlania, nie wspomnę). Problematyczne jest składowanie zużytego paliwa, ale podobno są jakieś pomysły na powtórne jego wykorzystanie prawie w całości.
Prawdziwym problemem elektrowni atomowej w Polsce jest to że będzie budowana przez Polaków (przynajmniej częściowo) w Polsce, a później przez Polaków zarządzana. Co w tym złego ? Ano, Polacy w Polsce mają często przerost „ułańskiej fantazji” (np. jazda samochodem po pijaku), robią „na odpierdol” (np. drogi które nie mogą przetrwać jednej zimy), lub są totalnie bezrefleksyjni (np. pielęgniarki płuczące jednorazowy sprzęt do dializ), a politycy po dekadach podlizywania się i otrzymywania wytycznych w Moskwy, teraz „kwiożerczy kapitalizm” i służalczość wzgledem innych panów uskuteczniają.
Dlatego nie chcę elektrowni atomowej w Polsce – to będzie bomba zegarowa. Ale może niepotrzebnie się niepokoję. W końcu tyle łatwiejszych do zrobienia rzeczy na Euro 2012 miały być, a ich nie będzie. Więc może podobnie będzie z elektrownią atomową.
P.S.
Ludziom którzy wierzą w moc referendum, czy coś, polecam dzisiejszą audycję w 3-e, w której jakiś przedstawiciel PO powiedział że elektrownia na pewno powstanie, ale referendum będzie.
Chyba żeby wybrać imię…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: